Michalici

Rozbudowa kościoła

Pierwsza świątynia w Górkach została wzniesiona w latach 1980 - 1984 roku. Budowana była jako kościół parafialny, na potrzeby parafian. Do parafii należało wówczas około tysiąca wiernych. Był to zatem obiekt wystarczający, by parafianie mogli swobodnie uczestniczyć w spotkaniach liturgicznych. To co sprawiło, że zaczęło przybywać coraz więcej wiernych z poza parafii, to wprowadzenie w 1987 roku nabożeństwa fatimskiego. Innym czynnikiem przybywania wiernych, było usytuowanie kościoła wśród lasu, z wielką przestrzenią pól i łąk wokół świątyni. Przez trzydzieści lat trwania nabożeństwa fatimskiego na wolnej przestrzeni, przy ołtarzu fatimskim, na zewnątrz kościoła, przyciągało wielu wiernych, spragnionych nowej formy w przeżywaniu religijności. Stąd praktyczna potrzeba powiększenia pierwszego kościoła, widoczna była już około roku dwutysięcznego.

Decyzję podjęcia rozbudowy kościoła podjął ksiądz proboszcz Czesław Knebel. Gdy został proboszczem parafii w Górkach w 2010 roku, zauważył taką potrzebę zwłaszcza podczas świąt Bożego Narodzenia, Wielkiej Nocy i różnych nabożeństw. Parafianie i pielgrzymi nie mogli swobodnie gromadzić się na przeżywaniu liturgii w tej małej przestrzeni kościoła. Stwierdził, że kościół ma tytuł sanktuarium, a nie może pomieścić wiernych. Kościół okazał się  za mały na potrzeby sanktuarium. Podjął się więc wysiłku rozbudowy kościoła, licząc na pomoc i wsparcie parafian oraz pielgrzymów. Zaproponował ten pomysł przełożonym zakonnym w Markach, którzy wyrazili zgodę. Przygotowano kilka projektów i w porozumieniu z przełożonymi zakonnymi Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła, wybrano najlepsze rozwiązanie.

Prace nad projektem rozbudowy sanktuarium rozpoczęli w 2012 roku inżynierowie: Piotr Szmulik i Mariusz Szostak, a zakończyli w 2013 roku. Kuria Diecezjalna w Siedlcach zaakceptowała projekt 16 marca 2013 roku, a Starostwo Powiatowe wydało pozwolenie na rozbudowę świątyni 30 lipca 2013 roku. Prace budowlane zatem rozpoczęto 15 października 2013 roku, które podjęła firma DOMEX Ryszarda Nitki z Garwolina.

W projekcie zaplanowano wyburzenie wieży i ścian bocznych starego kościoła. Pozostanie tylko główna ściana prezbiterium. Początkowo planowano, że na ścianach zewnętrznych starego kościoła będą oparte filary nawy bocznej. Inżynierowie, po sprawdzeniu fundamentu, zdecydowali, że konstrukcja tych fundamentów jest słaba i nie można na niej oprzeć konstrukcji nowego kościoła. Stąd nawa boczna nowej świątyni znajduje się obok, na nowych filarach wspierających.

W 2014 roku wykonane zostały fundamenty pod całość rozbudowy kościoła. Rozpoczęta została budowa wieży i części naw bocznych. By możliwa była kontynuacja budowy wieży, ze względów konstrukcyjnych, zaistniała konieczność wykonania części naw bocznych kościoła. Przy sprzyjającej jesiennej pogodzie udało się zabetonować strop nad chórem. Wymagana była mocna konstrukcja, gdyż jest to podstawa pod dalszą część wieży kościelnej. Fronton kościoła wybudowany został na wysokość 12 metrów.

Po zimowej przerwie, od 8 kwietnia 2015 roku, wznowione zostały prace budowlane przy rozbudowie kościoła. Wykonane zostały ostatnie dwa biegi schodów w zbudowanej już części wieży. Trwały prace przy zbrojeniu pod dalszą część wieży i stopniowo zalewany był beton. Dokończona została budowa wieży w konstrukcji betonowej do wysokości 27 metrów, która została zwieńczona drewnianą kopułą o wysokości 4,5 metra i krzyżem o wysokości 2,7 metra. Wykonana została konstrukcja kopuły, a z początkiem marca rozpoczęto prace przy deskowaniu i zakładaniu blachy tytanowo – cynkowej. Kontynuowane były prace przy nawach bocznych kościoła do etapu połączenia z prezbiterium i zakrystią.

Początkiem marca 2016 roku konstrukcja kopuły wykonana z drewna modrzewiowego, została obita deskami i zamontowany został krzyż. Kopuła została pokryta w całości blachą tytanowo – cynkową i zamontowana na szczycie wieży.

Dnia 29 kwietnia 2016 roku wykonana została bardzo skomplikowana operacja budowlana. Wieża kościoła konstrukcji betonowej o wysokości 27 metrów, zwieńczona została drewnianą kopułą. Operatorem dźwigu Jerzego Parola był Marcin Piętka. Montowanie kopuły wykonali pracownicy Ryszarda Nitki i Adam Głowala. Krzyż wykonała Firma „Metrol” z Maciejowic. Konstrukcję kopuły Firma „Celbud”. Prace kowalskie Zbigniew Skoczeń. Prace stolarskie Jerzy Szulak. Obicie deskami i blachą Adam Głowala, Ryszard Salach i Łukasz Głowala.

W 2017 roku prace budowlane kościoła i zakrystii dobiegły końca. Nowe nawy boczne kościoła zostały ukończone i powstała podwyższona ściana nad prezbiterium. Zakrystia została powiększona, wzbogacona o dużą salę na piętrze i poddaszu, o sanitariaty na parterze i piętrze oraz przestronną klatkę schodową. Następny etap to przygotowanie konstrukcji dachowej nad kościołem i zakrystią. Wiązary dachowe nad kościołem wykonała Firma Aldach w Szczekocinach. Po zdemontowaniu wieży starego kościoła wykonano nowy dach.

W 2018 roku główny wysiłek w sprawach gospodarczych skierowany był na krycie blachą dachu nad zakrystią i wykonanie części elewacji wieży kościelnej. Końcowa część elewacji wieży i dach obok wieży dokończone zostały w 2019 roku. W wieży kościelnej zamontowana została konstrukcja do powieszenia dzwonów, zamontowane dzwony, wykonano nowy napęd dzwonów przez firmę Felczyńskich, zamontowane zostały metalowe schody. Wstawionych zostało 10 okien i 4 żaluzje w dzwonnicy.

W 2018 roku rozpoczęte zostało również tynkowanie wnętrza kościoła, zakładanie instalacji elektrycznej i nagłośnieniowej. Prace tynkowania całego wnętrza kościoła i zakładania blachy na dachu kościoła zostały ukończone w całości w 2019 roku.

W 2020 roku wykonywane zostały prace tynkarskie na wieży kościoła, w pomieszczeniach nad zakrystią, w salach na pierwszym piętrze, poddaszu, które będą służyły na spotkania grup parafialnych. W lipcu 2020 roku wyniesiono wszystkie ławki, przedmioty z wnętrza kościoła, które były wyposarzeniem wnętrza kościoła. Ostatnim etapem większych prac wewnątrz kościoła w tym roku było ułożeniu ogrzewania podłogowego i wylanie posadzki wyrównującej pod marmur. Prezbiterium, podobnie jak wcześniej inne części kościoła, zostało skute niemal do samego poziomu posadzki znajdującej się w pozostałej części kościoła. W nawie bocznej kościoła najpierw skuto tymczasową posadzkę, a potem wylano nową nawierzchnię z betonu. W zakrystii zburzone zostały ściany i strop starej zakrystii. 

Wszystkie prace przygotowawcze zmierzały jednak do tego, aby w odpowiednim momencie móc położyć styropian i folię pod ogrzewanie podłogowe. Folia ma za zadanie zatrzymanie ciepła, by nie było przekazywane "w dół" i przekazywanie "do góry", przez marmur do wnętrza kościoła.  Ułożono około 5 kilometrów rurek na całej powierzchni kościoła na ogrzewanie podłogowe. A pożono ogrzewanie w nawie głównej, nawach bocznych, prezbiterium (bez schodów), w zakrystii, na chórze, pomieszczeniach pod chórem i w przedsionku kościoła. Następny etap przedstawia prace związane z wylaniem posadzki, która zakrywa ogrzewanie.

Film ze zdjęć przedstawiający historię budowy i przebudowy kościoła w Górkach


Ostatnim etapem prac wewnątrz kościoła w 2020 roku było położenie posadzki wyrównującej pod marmur. Firma Al-Dom Dominika Banaszka z Kobylej Woli podjęła się położenia posadzki suchym betonem o łącznej powierzchni 700 meterów kwadratowych. Duża powierzchnia wymagała doprowadzenia do niwelowania z wielką dokładnością. Firma Al-Dom, choć składająca się z młodych osób bardzo dobrze wykonała swoją pracę. Przez pięć dni, od 12 do 16 października, konsetwentnie uwidaczniały się postępy w układaniu nawierzchni. Suchy beton przygotowywany był w betoniarce na zewnątrz kościoła i tłoczony wężem do wewnątrz kościoła, a następnie rozprowadzany, wyrównywany oraz wygładzany. Grubość nawierzchni wachała się od 6 do 12 centymetrów, z powodu nierówności spowodowanych nierównością posadzki, jak też układaniem podłoża ze styropianu. Nawierzchnia była pozostawiona na miesiąc, aby można było wnosić ławki i inne wyposażenie kościoła.

Poniżej film przedstawia fragment wylania posadzki w kościele

 

Następny etap to układanie posadzki marmurowej w kościele w Górkach. W lutym 2021 roku rozpoczęły się prace z układaniem posadzki marmurowej w kościele przez Firmę KMK Marmur - Granit Józef Piotr Kiełb Spółka Jawna z Gierałcic, koło Głuchołazów, w opolskiem. Firma jest jednym z liderów na rynku w branży kamieniarskiej. Działa od przeszło 30 lat, specjalizując się w imporcie i obróbce kamienia naturalnego: marmuru, granitu. Przystępując do układania posadzki w kościele, wykonana została najpierw posadzka w zakrystii, potem w prezbiterium, a następnie pas szachownicy przez środek kościoła. Układający mają podstawową zasadę. Należy najpierw wyznaczyć środek rozprowadzania płyt marmurowych, który wyznaczy sposób układania pozostałej powierzchni. Następne etapy pokrywania powierzchni płytami marmurowymi to nawa główna i boczne, najpierw prawa strona kościoła, a następnie lewa nawa kościoła. Ostatnimi pracami na tym poziome był przedsionek kościoła. Z kolei prace przeniosły się na chór kościoła, a potem na schody wieży kościoła oraz schody prowadzące nad zakrystię.

 

Wybrane zdjęcia przebudowy kościoła w Górkach