Michalici

Rozbudowa kościoła

Pierwsza świątynia w Górkach została wzniesiona w latach 1980 - 1984 roku. Budowana była jako kościół parafialny, na potrzeby parafian. Do parafii należało wówczas około tysiąca wiernych. Był to zatem obiekt wystarczający, by parafianie mogli swobodnie uczestniczyć w spotkaniach liturgicznych. To co sprawiło, że zaczęło przybywać coraz więcej wiernych z poza parafii, to wprowadzenie w 1987 roku nabożeństwa fatimskiego. Innym czynnikiem przybywania wiernych, było usytuowanie kościoła wśród lasu, z wielką przestrzenią pól i łąk wokół świątyni. Przez trzydzieści lat trwania nabożeństwa fatimskiego na wolnej przestrzeni, przy ołtarzu fatimskim, na zewnątrz kościoła, przyciągało wielu wiernych, spragnionych nowej formy w przeżywaniu religijności. Stąd praktyczna potrzeba powiększenia pierwszego kościoła, widoczna była już około roku dwutysięcznego.

Decyzję podjęcia rozbudowy kościoła podjął ksiądz proboszcz Czesław Knebel. Gdy został proboszczem parafii w Górkach w 2010 roku, zauważył taką potrzebę zwłaszcza podczas świąt Bożego Narodzenia, Wielkiej Nocy i różnych nabożeństw. Parafianie i pielgrzymi nie mogli swobodnie gromadzić się na przeżywaniu liturgii w tej małej przestrzeni kościoła. Stwierdził, że kościół ma tytuł sanktuarium, a nie może pomieścić wiernych. Kościół okazał się  za mały na potrzeby sanktuarium. Podjął się więc wysiłku rozbudowy kościoła, licząc na pomoc i wsparcie parafian oraz pielgrzymów. Zaproponował ten pomysł przełożonym zakonnym w Markach, którzy wyrazili zgodę. Przygotowano kilka projektów i w porozumieniu z przełożonymi zakonnymi Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła, wybrano najlepsze rozwiązanie.

Prace nad projektem rozbudowy sanktuarium rozpoczęli w 2012 roku inżynierowie: Piotr Szmulik i Mariusz Szostak, a zakończyli w 2013 roku. Kuria Diecezjalna w Siedlcach zaakceptowała projekt 16 marca 2013 roku, a Starostwo Powiatowe wydało pozwolenie na rozbudowę świątyni 30 lipca 2013 roku. Prace budowlane zatem rozpoczęto 15 października 2013 roku, które podjęła firma DOMEX Ryszarda Nitki z Garwolina.

W projekcie zaplanowano wyburzenie wieży i ścian bocznych starego kościoła. Pozostanie tylko główna ściana prezbiterium. Początkowo planowano, że na ścianach zewnętrznych starego kościoła będą oparte filary nawy bocznej. Inżynierowie, po sprawdzeniu fundamentu, zdecydowali, że konstrukcja tych fundamentów jest słaba i nie można na niej oprzeć konstrukcji nowego kościoła. Stąd nawa boczna nowej świątyni znajduje się obok, na nowych filarach wspierających.

W 2014 roku wykonane zostały fundamenty pod całość rozbudowy kościoła. Rozpoczęta została budowa wieży i części naw bocznych. By możliwa była kontynuacja budowy wieży, ze względów konstrukcyjnych, zaistniała konieczność wykonania części naw bocznych kościoła. Przy sprzyjającej jesiennej pogodzie udało się zabetonować strop nad chórem. Wymagana była mocna konstrukcja, gdyż jest to podstawa pod dalszą część wieży kościelnej. Fronton kościoła wybudowany został na wysokość 12 metrów.

Po zimowej przerwie, od 8 kwietnia 2015 roku, wznowione zostały prace budowlane przy rozbudowie kościoła. Wykonane zostały ostatnie dwa biegi schodów w zbudowanej już części wieży. Trwały prace przy zbrojeniu pod dalszą część wieży i stopniowo zalewany był beton. Dokończona została budowa wieży w konstrukcji betonowej do wysokości 27 metrów, która została zwieńczona drewnianą kopułą o wysokości 4,5 metra i krzyżem o wysokości 2,7 metra. Wykonana została konstrukcja kopuły, a z początkiem marca rozpoczęto prace przy deskowaniu i zakładaniu blachy tytanowo – cynkowej. Kontynuowane były prace przy nawach bocznych kościoła do etapu połączenia z prezbiterium i zakrystią.

Początkiem marca 2016 roku konstrukcja kopuły wykonana z drewna modrzewiowego, została obita deskami i zamontowany został krzyż. Kopuła została pokryta w całości blachą tytanowo – cynkową i zamontowana na szczycie wieży.

Dnia 29 kwietnia 2016 roku wykonana została bardzo skomplikowana operacja budowlana. Wieża kościoła konstrukcji betonowej o wysokości 27 metrów, zwieńczona została drewnianą kopułą. Operatorem dźwigu Jerzego Parola był Marcin Piętka. Montowanie kopuły wykonali pracownicy Ryszarda Nitki i Adam Głowala. Krzyż wykonała Firma „Metrol” z Maciejowic. Konstrukcję kopuły Firma „Celbud”. Prace kowalskie Zbigniew Skoczeń. Prace stolarskie Jerzy Szulak. Obicie deskami i blachą Adam Głowala, Ryszard Salach i Łukasz Głowala.

W 2017 roku prace budowlane kościoła i zakrystii dobiegły końca. Nowe nawy boczne kościoła zostały ukończone i powstała podwyższona ściana nad prezbiterium. Zakrystia została powiększona, wzbogacona o dużą salę na piętrze i poddaszu, o sanitariaty na parterze i piętrze oraz przestronną klatkę schodową. Następny etap to przygotowanie konstrukcji dachowej nad kościołem i zakrystią. Wiązary dachowe nad kościołem wykonała Firma Aldach w Szczekocinach. Po zdemontowaniu wieży starego kościoła wykonano nowy dach.

W 2018 roku główny wysiłek w sprawach gospodarczych skierowany był na krycie blachą dachu nad zakrystią i wykonanie części elewacji wieży kościelnej. Końcowa część elewacji wieży i dach obok wieży dokończone zostały w 2019 roku. W wieży kościelnej zamontowana została konstrukcja do powieszenia dzwonów, zamontowane dzwony, wykonano nowy napęd dzwonów przez firmę Felczyńskich, zamontowane zostały metalowe schody. Wstawionych zostało 10 okien i 4 żaluzje w dzwonnicy.

W 2018 roku rozpoczęte zostało również tynkowanie wnętrza kościoła, zakładanie instalacji elektrycznej i nagłośnieniowej. Prace tynkowania całego wnętrza kościoła i zakładania blachy na dachu kościoła zostały ukończone w całości w 2019 roku.

W 2020 roku wykonywane zostały prace tynkarskie na wieży kościoła, w pomieszczeniach nad zakrystią, w salach na pierwszym piętrze, poddaszu, które będą służyły na spotkania grup parafialnych. W lipcu wyniesiono wszystkie ławki, przedmiotwy z wnętrza kościoła, skuto prezbiterium, zainstalowano podłogowe ogrzewanie i wylano posadzkę suchym betonem.

Film ze zdjęć przedstawiający historię budowy i przebudowy kościoła w Górkach

 

Poniżej film przedstawia fragment wykonania posadzki w kościele

 

Wybrane zdjęcia przebudowy kościoła w Górkach