Przewodnik sanktuarium
Ołtarz fatimski (1987 - 2002)
Nabożeństwa fatimskie wprowadzone w 1987 roku odbywały się najpierw w kościele. Pielgrzymi przybywający do Górek na nabożeństwa fatimskie, nie mogli jednak pomieścić się w kościele. Dlatego już w 1987 roku wybudowany został ołtarz na zewnąrz kościoła, zwany fatimskim. Napis na głównej ścianie przypominał wiernym wezwanie Matki Bożej z Fatimy: Odmawiajcie różaniec.
W 2002 roku obchodzono trzy rocznice: 85 - lecie objawień fatimskich, 15 - lecie nabożeństw fatimskich w Górkach, 5 - lecie erygowania przez biskupa siedleckiego Jana Nowaka Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Z tej okazji, a także jako wyraz wdzięczności Bogu i Maryi za Kościół Stację Roku Świętego został wybudowany, na miejscu wcześniejszego, nowy ołtarz polowy jako centrum kultu fatimskiego. Projekt bydowy wykonali: Helena Wąsik i Janusz Szostak, przy zaangażowaniu wójta gminy Garwolin Tomasza Łysiaka.
Prace budowlane wykonała firma Jerzego Parola z Rudy Talubskiej, oświetlenie Mirosław Chudek z Woli Rębkowskiej, a pokrycie dachu: Andrzej Rychlik z Rudy Talubskiej i Adam Głowala z Żabieńca. Wykonaniem ołtarza od strony artystycznej zajął się Eugeniusz Ochnio z Wilchty i jego pracownia artystyczna. W kancelarii parafialnej przechowywana jest Złota Księga 715 Ofiarodawców, którzy włożyli swoją cegiełkę na powstanie nowego ołtarza.
Poświęcenia ołtarza dokonał podczas nabożeństwa fatimskiego dnia 6 lipca 2002 roku ks. Kazimierz Tomaszewski Przełożony Generalny Zgromadzenia Św. Michała Archanioła. Wystrój ołtarza nawiązuje do cudu w Fatimie w dniu 13 października 1917 roku, znanego jako cud wirującego słońca, oraz do fizycznych postaci pastuszków: Łucji, Franciszka i Hiacynty. Spotkanie dzieci z Matką Bożą miały miejsce na górzystym terenie, a postać Maryi ukazywała się na skalnym dębie. Ołtarz usytuowany jest w leśnym terenie, a elementy jego wystroju nawiązują do tegoż otoczenia. Otaczają go rośliny i skały, u jego podnóża szemrze wesoło strumyk. W 2009 roku poszerzono plac fatimski, by mógł pomieścić więcej pielgrzymów. Przy ołtarzu polowym są odprawiane także uroczystości odpustowe, a w letnie niedziele również Msze Święte.
Kapliczka z 1935 roku (rekonstrukcja 2003)
Na wzgórzu, za figurą św. Michała Archanioła, w 2003 roku wzniesiono maleńką kapliczkę. Budowla ta jest rekonstrukcją pierwszej kapliczki z 1935 roku, przy której tworzyła się parafia i sanktuarium. Właściciel terenu Stanisław Rodak w 1935 roku, przy współpracy mieszkańców Górek, zainicjował budowę kapliczki.
Był to obiekt murowanyo wymiarach: 6 metrów wysokości, 4 metry długości i 3 metry szerokości. Rodak wystawił ją jako wotum wdzięczności za otrzymane łaski. Poświęcenia dokonał ks. kanonik Marian Juszczyk, dziekan i proboszcz z Garwolina dnia 21 lipca 1935 roku, a zezwolenia udzielił ordynariusz podlaski biskup Henryk Przeździecki pismem z dnia 10 lipca 1935 roku. Maleńka świątynia otrzymała oficjalny tytuł Matki Bożej Szkaplerznej. Pieczę nad nią powierzono Stefanowi Kowalskiemu. Raz w roku, w Zielone Świątki, odprawiano w niej Mszę świętą. W okresie okupacji hitlerowskiej ukrywający się w pobliskich lasach kapłani sprawowali codziennie Eucharystię. Po wojnie Mszę świętą sprawowano raz na miesiąc, zaś po paru latach, w okresie wiosenno - letnim, w każdą niedzielę.
Kaplica została erygowana kanonicznie dekretem z dnia 14 stycznia 1953 roku przez biskupa podlaskiego Ignacego Świrskiego. Wiernych przybywało, stąd też opiekun kapliczki Stefan Kowalski wystąpił z inicjatywą jej rozbudowy. Sprawnie zebrano pieniądze i materiały budowlane. Jednak ówczesna władza postawiła budowniczym absurdalny zarzut pogwałcenia prawa budowlanego. Sami inicjatorzy ponieśli kary finansowe. Na jakiś czas przerwano prace. Jednak ludzie nie zrezygnowali z planu. Kuria biskupia czyniła starania o zezwolenie na budowę. Przełomowy okazał się 1979 rok, kiedy wojewoda siedlecki wyraził zgodę na budowę nowego kościoła.
Cudowne źródełko (1985)
W 1985 roku została wybudowana kamienna grota Matki Bożej i tam wypływa woda ze źródełka. Źródełko znajduje się obok kościoła, uznawane przez wielu jako cudowne. Codziennie przyjeżdżają ludzie, by nabrać wody, a liczne świadectwa wskazują, że ma ono właściwości lecznicze i zdrowotne. Jedno z nich zapisane w kronice brzmi: "Od wielu lat odczuwałem silne bóle i szumy w uszach. Stosowanie lekarstw przepisanych przez lakarzy nie dawało rezultatu. Będąc w Górkach w pierwszą sobotę maja przemyłem wodą ze źródełka i wszelkie dolegliwości ustąpiły. Uważam to za cud i od tego czasu jeżdżę w każdą pierwszą sobotę miesiąca dziękować Matce Bożej".
Jest powszechne przekonanie, że woda ze świętych źródeł ma taką samą moc sakralizującą, jak woda poświęcona w kościele przez kapłana. Źródła, jako świętość, otaczano szczególnym kultem. Do dziś istnieją źródła, z których lud czerpie świętą wodę w naczynia jako cudowne lekarstwo. W Polsce znane są takie źródełka: przy kościele św. Barbary w Częstochowie; w Licheniu, św. Franciszka w Łysicy. Tam, gdzie objawiała się Maryja, często wytryskało źródełko. W Gietrzwałdzie w 1877 roku Maryja objawiła się ponad 150 razy. Widziały ją i rozmawiały z nią dwie dziewczynki. Pobłogosławiła źródełko. W rejestrze cudów jest opis uzdrowienia 18-letniego młodzieńca, który po obmyciu wodą odzyskał wzrok.
W Górkach dokonano badań wody pod względem jej zawartości. W 2017 roku na zlecenie parafii pobrano próbki wody z groty w Górkach. Podajemy właściwości wody przeprowadzone metodami: chromatografii jonowej, zgodnie z procedurą badawczą PB-04 (edycja 14 z 05.01.2015 r.), spektrometrii mas z jonizacją w plazmie indukcyjnie sprzężonej (ICP-MS) zgodnie z procedurą badawczą PB-37 (edycja 8 z 01.01.2015 r.), pH - metodą potenejometryezną, zgodnie z procedurą badawczą PB-01 (edycja 7 z 05.01.2015 r.) przewodność elektrolityczna właściwa PEW - metodą konduktometryczną, zgodnie z procedurą badawczą PB-02 (edycja 8 z 05.01.2015 r.)
Analiza składu chemicznego wody źródlanej przy Sanktuarium Matki Boże Fatimskiej w Górkach na podstawie badań przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Geologicznym, Państwowym Instytucie Badawczym, Centralnym Laboratorium Chemicznym, Pracowni Chromatografii. Jest to woda źródlana niskozmineralizowana, podobna do wody źródlanej „Żywiec Zdrój". Może być wykorzystywana w lecznictwie dla przykładu w Szpitalu na Oddziale Urologii. Z całą pewnością mogą ją pić matki karmiące niemowlęta. Może być stosowana w gospodarstwie domowym. Jej łagodne działanie oczyszczające organizm i zawarte w niej minerały, przy ciągłym stosowaniu, powodują dobrą przemianę materii, mają wpływ na procesy metaboliczne organizmu, być może rozpuszczanie się kamieni. Jako świadectwo: „zakamieniony czajnik przy gotowaniu wody ze źródła oczyścił się z kamienia". Na podstawie powyższych badań i w oparciu o świadectwa okolicznych mieszkańców można powiedzieć, że szczera gorąca modlitwa i woda źródlana z Górek czynią cuda.
Góra Św. Michała Archanioła
Na wzgórzu, obok domu rekolekcyjnego, w 2002 roku została ustawiona ponad dwumetrowa figura Księcia Zastępów Anielskich, Świętego Michała Archanioła. Miejsce to nazwane zostało Górą św. Michała Archanioła.Św. Michał Archanioł jest głównym patronem Zgromadzenia Św. Michała Archanioła, kapłanów i braci pracujących przy Sanktuarium w Górkach.
Historia Św. Michała Archanioła bierze swój początek w niebie, gdy wszystkie zastępy anielskie zostały poddane próbie posłuszeństwa, z której wyłamał się anioł światłości - Lucyfer i jego zwolennicy. Apokalipsa mówi "I nastąpiła walka na niebie: Michał i jego aniołowie mieli walczyć ze Smokiem... I został strącony wielki Smok, Wąż starodawny, który się zwie diabeł i szatan". Po zwycięstwie nad zbuntowanymi duchami św. Michał Archanioł został wodzem zastępów niebieskich. Imię Michał – po hebrajsku Mika- ’el – oznacza Któż jak Bóg. W miejsce upadłego Lucyfera Bóg powierza św. Michałowi szczególne zadania. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem, dowodzi zastępami anielskimi, jest rządcą Niebios, udaremnia plany nieprzyjaciela i jest obrońcą Ludu Bożego.
Grota Św. Huberta (2003)
W 2003 roku minęło 80 łat od powstania Polskiego Związku Łowieckiego. Jego herb z promieniującym krzyżem w porożu jelenia z dumą noszą polscy myśliwi. Ich patronem jest św. Hubert, którego kult istnieje w całej Europie. W celu uczczenia tej rocznicy myśliwi i leśnicy powiatów: Garwolin, Mińsk Mazowiecki, Sokołów, Węgrów, Łuków, Siedlce oraz myśliwi i leśnicy z Warszawy wybudowali grotę św. Huberta przy Sanktuarium jako wotum wdzięczności za 80 lat istnienia polskiego łowiectwa, leśnictwa i ojczystej przyrody.
Grota jest jedynym w Polsce miejscem modlitw i spotkań myśliwych, leśników i miłośników przyrody, trwałym elementem łowieckiej tradycji, miejscem uroczystości rocznicowych i okolicznościowych spotkań rodzinnych.
Grotę otwarto i poświęcono dnia 30 grudnia 2003 r. W przedsięwzięcie zaangażowani byli m.in.: kustosz Sanktuarium ks. Kazimierz Radzik, przewodniczący Zarządu PZŁ w Siedlcach Adam Wróblewski, nadleśniczy Nadleśnictwa Garwolin Jan Karwowski, prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Siedlcach Adam Stępniak oraz Igor Błoch, sekretarz Społecznego Komitetu Budowy. Głównym projektantem i wykonawcą był artysta plastyk Eugeniusz Ochnio.
Panorama zewnątrzna Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Górkach
Panorama zewnętrzna Sanktuarium MB Fatimskiej w Górkach - ujęcie z placu fatimskiego