Michalici

Nabożeństwo fatimskie

Pierwsze nabożeństwo fatimskie w Górkach zostało zapoczątkowane w pierwszą sobotę lipca 1987 roku. Przewodniczył ksiądz kanonik Jan Pełzioł, kustosz sanktuarium w Wąwolnicy. W roku 2020 minęło już 33 lata fatimskich nabożeństw wynagradzających.

Sprowadzenie Figury Matki Bożej Fatimskiej i poświęcenie jej przez Ojca św. Jana Pawła II 12 czerwca 1987 na Jasnej Górze dało początek nabożeństwom Fatimskim w Górkach. Nabożeństwa Fatimskie są odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej z Fatimy do modlitwy i pokuty, wynagradzanie za zniewagi i obelgi Niepokalanemu Sercu Maryi. Czuwania odbywają się w pierwsze soboty miesiąca od maja do października.

W 1987 roku wybudowany został na zewnątrz ołtarz, zwany fatimskim, ponieważ pielgrzymi przybywający do Górek na fatimskie nabożeństwa, nie byli w stanie pomieścić się w kościele. Napis na głównej ścianie przypominał wiernym wezwanie Matki Bożej z Fatimy: Odmawiajcie różaniec. W 2002 roku obchodzono 15-lecie nabożeństw fatimskich w Górkach. Jako wotum wdzięczności Bogu i Maryi wybudowano, na miejscu wcześniejszego, nowy ołtarz polowy jako Centrum Kultu Fatimskiego. Ołtarz usytuowany jest w otwartym leśnym terenie, a elementy jego wystroju nawiązują do otoczenia i architektonicznej przestrzeni. Uroczystego poświęcenia ołtarza dokonał 6 lipca 2002 roku Przełożony Generalny Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła ks. Kazimierz Tomaszewski.

Na Nabożeństa Fatimskie i do sanktuarium przybywają pielgrzymi z pobliskich miejscowości: Garwolin, Górzno, Marianów, Łaskarzew, Gończyce, Żelechów, Wilga, Łuków, Pilawa, Osieck, Kołbiel, Otwock, Warszawa, Lublin, Siedlce, Parysów, Borowie, Miastków, Mińska Mazowieckiego, Sobolew, Samogoszcz, Dęblin, Życzyn i innych miejscowości. Przyjeżdżają tu również pielgrzymki z: Białorusi, Czech, Francji, Niemiec, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Włoch, Szwecji.

Program Czuwania Fatimskiego w pierwsze soboty miesiąca od maja do października:

Sobota:
17.30 - Różaniec i spowiedź święta.
18.00 - Droga Krzyżowa w lesie.

19.00 - Powitanie Figury Matki Bożej Fatimskiej.
        - Uroczysta Msza Święta w intencji pielgrzymów i ich rodzin oraz próśb i podziękowań  składanych do Matki Bożej Fatimskiej.
           - Różaniec.
           - Procesja ze świecami.
           - Apel Jasnogórski.

Niedziela:
11.30 - Różaniec w intencji próśb i podziękowań zanoszonych przez pielgrzymów do Matki Bożej Fatimskiej.
12.00 - Uroczysta Msza św. z kazaniem, procesja eucharystyczna, Te Deum i zakończenie czuwania  fatimskiego.

 

 

 

Maryja powiedziała Łucji w Fatimie, że grzechy niewdzięcznych ludzi co chwilę ranią Jej Niepokalane Serce. Poprosiła o zadośćuczynienie za grzechy ludzkości przez odprawienie nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca dla zbawienia wielu dusz. Maryja prosiła o:

  1. Komunię świętą wynagradzającą
  2. Część różańca wynagradzającego (nie dodawać innych intencji)
  3. Spowiedź świętą wynagradzającą
  4. Towarzyszenie Maryi przez 15 minut w rozważaniu piętnastu tajemnic różańca z intencją wynagrodzenia Jej Niepokalanemu Sercu (bez odmawiania różańca).

Różaniec wynagradzający Matce Bożej ma być odmawiany za pięć zniewag:

  1. Obelgi przeciwko Niepokalanemu Poczęciu
  2. Przeciw Jej Dziewictwu
  3. Przeciw Jej Bożemu Macierzyństwu
  4. Obelgi, przez które usiłuje się wpoić w serca dzieci obojętność, wzgardę a nawet nienawiść wobec Nieskalanej Matki
  5. Bluźnierstwa, które znieważają Maryję w Jej świętych wizerunkach i za wszystkie grzechy, które ranią Jej Niepokalane Serce.

Matka Boża znając przyszłość cierpi, bo wie, że wielu Jej dzieciom zagraża wieczna męka, dlatego prosi: Módlcie się, módlcie się gorąco i podejmujcie dużo umartwień za grzeszników, ponieważ wielu idzie do piekła.

Przesłanie Matki Bożej z Fatimy pozwala zrozumieć, że sensem życia jest ofiarowanie się Bogu. Gdy każdego ranka ofiarujemy cały dzień Bogu i z dziecięcą ufnością spodziewać się będziemy wszystkiego od Niego, wtedy całe nasze życie będzie służyło zbawieniu dusz. Możemy to uczynić mówiąc: O Jezu, kocham Ciebie i ofiaruję Ci ten dzień z miłości do Ciebie, za nawrócenie grzeszników i jako zadośćuczynienie za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi.

Wynagradzajmy Jezusowi i Maryi z miłością módlmy się i wypełniajmy obowiązki z miłością, przyjmijmy cierpienia z miłością i wszystko czyńmy z miłością, by nasi bracia i siostry wrócili do Boga. Miłością osiągniemy wszystko. Siostra Łucja powiedziała: Ci którzy będą żyć nabożeństwem do Niepokalanego Serca Maryi będą prawdziwie nawróceni i poświęceni Bogu, ci stanowić będą pokolenie, które zwycięży zło. 

Oto film ze zdjęć ukazujący historę fatimskich nabożeństw w Górkach

 

Poniżej krótki film z procesji na zakończenie czuwania fatimskiego

 

Oto niektóre zdjęcia fatimskich nabożeństw w Górkach na przestrzeni 33 lat