Chrystus rozpoczął swoją publiczną działalność od przyjęcia chrztu w Jordanie. Po swoim zmartwychwstaniu ustanowił nowy chrzest. Powiedział Apostołom: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego” (Mt 28,19-20). Uznał, że podobnie jak Żydzi mieli swoje obrzezanie, tak chrześcijanie będą mieli chrzest jako „niezatarte duchowe znamię”, znak włączenia ich do wspólnoty Kościoła. "Chrzest jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów" (KKK 1213). Każdy ochrzczony zostaje zanurzony w śmierć Chrystusa, z której powstaje przez zmartwychwstanie z Nim jako „nowe stworzenie” (2 Kor 5,17).
Podstawowe informacje dotyczące Chrztu Dziecka:
Co należy wiedzieć o Chrzcie Świętym?
0Mb
Formularz zgłoszenia dziecka do Chrztu
0Mb
Kartka do spowiedzi Rodziców Dziecka (1/2 A4)
0Mb
Kartka do spowiedzi Chrzestnych (1/2 A4)
0Mb
Chrzestni i Świadkowie Chrztu
0Mb
Rodzice chrzestni od czasów starożytnych
0Mb
Znaczenie Sakramentu Chrztu Świętego
0Mb
Nadzieja zbawienia dla dzieci, które umierają bez chrztu
1Mb
Katechizm Kościoła Katolickiego o sakramencie chrztu
1Mb
W Dziejach Apostolskich czytamy: „Kiedy Apostołowie w Jerozolimie dowiedzieli się, że Samaria przyjęła słowo Boże, wysłali do nich Piotra i Jana, którzy przyszli i modlili się za nich, aby mogli otrzymać Ducha Świętego, bo na żadnego z nich jeszcze nie zstąpił. Byli jedynie ochrzczeni w imię Pana Jezusa. Wtedy więc wkładali Apostołowie na nich ręce, a oni otrzymywali Ducha Świętego" (Dz 8. 14-17).
Przez sakrament bierzmowania ochrzczeni otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i są prawdziwymi świadkami Chrystusa /KKK 1285/
Przygotowanie bezpośrednie do bierzmowania w Diecezji Siedleckiej jest rozłożone na dwa lata, w klasie siódmej i ósmej. Sakrament bierzmowania przyjmują uczniowie klas ósmych szkoły podstawowej, którzy mieszkają na terenie naszej parafii, niezależnie do jakiej szkoły uczęszczają. Kandydaci zgłaszają się na początku klasy siódmej szkoły podstawowej, we wrześniu. Otrzymują katechizm i indeks bierzmowanego.
Wyakcentowanie i uszczegółowienie niektórych postanowień Synodu diecezji Siedleckiej:
W celebracjach uczestniczą nie tylko kandydaci do bierzmowania, ale także ich rodzice. Rodzice są pierwszymi katechetami (nauczycielami, wychowawcami i świadkami) swoich dzieci, stąd to im powinno bardzo zależeć na uczestnictwie ich dziecka w życiu Kościoła, a także to uczestnictwo potwierdzić swoim podpisem w Dzienniczku kandydata do bierzmowania. Wyrazem tej odpowiedzialności jest wspólne dwuletnie wędrowanie z synem/córką do dnia bierzmowania, czyli dnia obdarowania ich dziecka darem Ducha Świętego we wspólnocie Kościoła dla umocnienia wiary i dawania świadectwa tej wierze.
Kandydaci powinni jak najszybciej od momentu rozpoczęcia przygotowania przynieść dokument przyjęcia sakramentu chrztu. Świadectwo chrztu winno być dostarczone w terminie 30 dni od czasu pierwszego spotkania w ramach przygotowań.
Kandydat do bierzmowania przygotowuje się przez:
Kandydat do bierzmowania odpowiednio wcześniej obiera sobie imię bierzmowania (osoby świętej). Patronem bierzmowanego powinna być osoba bliska osobowości kandydata, którą chciałby naśladować. Wybór patrona nie powinien być podyktowany wpływem mody czy też opinii otoczenia.
Świadkami bierzmowania powinni być rodzice chrzestni kandydata, a gdy jest to niemożliwe, wówczas inni wierzący (praktykujący) i bierzmowani katolicy, albo sami rodzicie kandydata.
Katechizm siedlecki do bierzmowania
1Mb
Liturgia sakramentu bierzmowania
0Mb
Przygotowanie do bierzmowania wg Synodu Diecezji siedleckiej
0Mb
Instrukcja przygotowania do bierzmowania wg Synodu Diecezji siedleckiej. Aneks nr 7
0Mb
Synod Diecezji siedleckiej o udzielaniu bierzmowania
0Mb
Zasady przygotowania dorosłych do bierzmowania
0Mb
Przygotowanie dorosłych wg dokumentów Kościoła
0Mb
"Eucharystia jest źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego" /KKK 1324/
Pierwsza Spowiedź i Komunia Św. dzieci w naszej Parafii odbywa się w klasie trzeciej szkoły podstawowej.
Podstawowe przygotowanie do przyjęcia Pierwszej Komunii św. odbywa się w ramach katechizacji szkolnej. Dzieci, które uczą się w szkole podstawowej w Rudzie Talubskiej lub w innych, a przynależą do naszej wspólnoty parafialnej winny być zgłoszone przez rodziców we wrześniu / na początku roku szkolnego /. W terminie wyznaczonym przez przygotowującego księdza należy dostarczyć świadectwo chrztu dziecka - zwolnieni są ci, których dzieci były chrzczone w naszej parafii.
Rodziców wraz z dziećmi zachęcamy do uczestniczenia, przez cały rok w niedzielnej Mszy św.