Michalici

Trzech Króli w Górkach

08-01-2021

facebook twitter
Objawienie Pańskie przypomina przyjęcie przez pogan wiary w Jezusa Chrystusa

W środę 6 stycznia, w Objawienie Pańskie, w Górkach pojawili się Trzej Królowie. Już od samego rana, na każdej Mszy Świętej, wychodzili poprzedzając asystę Mszy Świętej, niosąc w rękach nie złoto, kadzidło i mirrę, ale kadzidło i kredę do poświęcenia. Ubiór królów wskazywał na dostojników z dalekich krajów i odległej krainy czasowej.

W poprzednie lata, gdy sytuacja była normalna, w wielu miastach i miejscowościach wędrował korowód Trzech Króli. Niestety, w tym roku wirus zmienił niemal wszystkie wspólne obyczaje i tradycje. Nawet zmienił wizytę duszpasterską, która uniemożliwia błogosławieństwo domu. Stąd błogosławieństwo kredy, aby domownicy, pisząc pierwsze litery królów na drzwiach swoich mieszkań, domów, mieli świadomość, że dom staje się pobłogosławiony święconą kredą. To w tym celu kapłan błogosławi i kropi wodą kredę i kadzidło. 

Na zakończenie każdej Mszy Świętej, już po błogosłwieństwie kredy i kadzidła, trzej królowie wychodzili na stopień przed ołtarzem i rozdawali dla chętnych osób poświęconą kredę i kadzidło. 

Podajemy do wyboru trzy modlitwy błogosławieństwa domu. Błogosławieństwa domu powinna dokonać osoba dorosła: Ojciec lub Matka.

Prosimy Cię Panie, nawiedź ten dom i oddal od niego wszelkie zasadzki nieprzyjaciół. Niech przebywają w nim święci Twoi Aniołowie i strzegą nas w pokoju i niech nam zawsze towarzyszy Twoje błogosławieństwo. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen. Niech nas błogosławi i strzeże Wszechmogący i Miłosierny Bóg Ojciec +, Bóg Syn + i Bóg Duch Święty +.

* * *
Panie Jezu Chryste, Królu Nieba i Ziemi, Jezu dla nas ukrzyżowany, Synu Boga Żywego, zmiłuj się nad tym domem i strzeż jego mieszkańców. Niech Twoje Błogosławieństwo towarzyszy nam wszędzie, niech Duch Święty oświeca nasze myśli i serca i niech Moc Jego działa przez nas na każdym miejscu. Wszystko, co się w tym domu znajduje, tych, co do niego wchodzą i z niego wychodzą, niech błogosławi i od złego zasłania błogosławieństwo Trójcy Przenajświętszej, aby się do nich żadne niebezpieczeństwo nie zbliżyło. Imię Święte Jezusa, z dziewięciu chórami Aniołów, niech będzie z tym domem, dając mu swój Pokój. Najświętsza Maryja Panna, niechaj go okrywa Płaszczem macierzyństwa Swego. Święci Archaniołowie niech go strzegą, Święci Apostołowie niech raczą być szafarzami jego dostatków. Święci Ewangeliści, niechaj utwierdzają i umacniają go. Krzyż Chrystusa, niech będzie dachem domu tego. Trzy gwoździe Chrystusa, niech będą zaporą jego. Korona Chrystusa, niech będzie tarczą jego. Amen.

* * *

Jezus, Maryjo, Józefie Święty i wszyscy Patronowie nasi i Wy Święci Aniołowie Stróżowie, sprawcie to u Boga w Trójcy Św. Jedynego, aby raczył zachować ten dom od piorunów, ognia, gradu, powodzi, napadów złych ludzi, zgorszenia, niedowiarstwa, herezji i wszelkiego nieszczęścia duchowego lub fizycznego. Do czego niech nam dopomoże Bóg Ojciec, + Bóg Syn, + Bóg Duch Święty +. Amen.