Michalici

Św. Maria Magdalena

21-07-2020

facebook twitter
22 lipca święto świętej Marii Magdaleny. Czy mamy dobre spojrzenie na postać Marii Magdaleny?

Włoski stygmatyk Brat Elia, obecnie żyjący, opowiada o św. Marii Magdalenie w ten sposób: "Pierwszą modlitwą, jaką zrobimy w Paryżu, będzie modlitwa nad grobem Marii Magdaleny. Nigdy nie czytałam o miejscu, w którym święta jest pogrzebana, więc zaskoczona tym stwierdzeniem zapytałam go: - Skąd wiesz, że grób Marii Magdaleny znajduje się w Paryżu? Patrząc na mnie ze zdziwioną miną, odpowiada mi niemalże obojętnie: - Ona sama mi to powiedziała. – I zabiera się zaraz do malowania, jak gdyby nigdy nic. Oczywiście jestem zszokowana. Odbiera mi mowę, podczas gdy on ciągnie dalej swoją myśl: - Nie możesz sobie nawet wyobrazić, jaka jest piękna! Wysoka, smukła, o spojrzeniu pełnym światła. Jej włosy są długie, czarne i zebrane w dwa warkocze, sięgające prawie kolan. Ma dumne i dostojne oblicze! – Po czym, dostrzegając moje zdumienie, precyzuje: - Spotkałem ją podczas jednej z moich „podróży”, jak ty je nazywasz. – I uśmiechając się, dodaje: - To ona poleciła mi, żeby pokłonić się u jej grobu. Zależy jej na nas! – W porządku – odpowiedziałam – pojedziemy do niej. Ale powiedz mi, jak była ubrana? – Miała na sobie białą tunikę z greckim wzorem na brzegach i rękawach, dekolt w kształcie litery „v” był ozdobiony wzorami, które przypominały guziki, nosiła szarfę wokół pasa i ciemny, miękki, aksamitny płaszcz. Była pierwszą kobietą, która przyszła głosić Dobrą Nowinę, ponieważ apostołowie byli wciąż przerażeni tym, co się stało. Ona była odważniejsza i pobudzała ich do działania, mówiąc: „Nie śpijcie, ale patrzcie przed siebie ze światłem w oczach, ponieważ Chrystus zmartwychwstał”. Apostołowie nie zważali na to, co mówi, myśleli bowiem, że Maria Magdalena ma przywidzenia, lecz ona, zrozumiawszy, że naśmiewają się z niej, odepchnęła jednego z nich, otworzyła drzwi na oścież i wybiegła. Powietrze i światło wypełniły pomieszczenie, głęboko niepokojąc apostołów. Przerazili się ogromnie, że zostaną odnalezieni przez rzymskich żołnierzy. Tamtej nocy Pan zjawił się przed nimi, mówiąc: „Pokój wam”. Struchlali apostołowie rozpoznali Go i w tym momencie On zawołał Tomasza, ale jego akurat tam nie było – Brat Elia. Boża Opatrzność i jej apostoł s. 23,24

Poznajcie 10 podstawowych faktów o świętej Marii Magdalenie:

1. Maria Magdalena ma od 2016 roku swoje święto

W czerwcu 2016 roku wspomnienie świętej Marii Magdaleny zostało przez papieża Franciszka podniesione do rangi święta. Wprowadzona zmiana ma podkreślać znaczenie pierwszej Apostołki Zmartwychwstania, ponieważ to ona jako pierwsza przekazała Radosną Nowinę apostołom. Ten fakt ma zachęcać do refleksji nad godnością kobiety i jej rolą w Kościele i głoszeniu Ewangelii.

2. Jest Apostołką Apostołów

W Kościele Wschodnim była otaczana wielką czcią jako Apostołka Apostołów, ponieważ to ona oznajmiła uczniom o zmartwychwstaniu Jezusa, jednak ci nie uwierzyli. Została tak nazwana przez św. Hipolita, teologa, żyjącego na początku III wieku. Dziś powszechnie jest tak określana również w Kościele Katolickim.

3. Tak powstał mit żony Jezusa

Mit ten powstał na podstawie znalezionego manuskryptu w zbiorach British Library. To niewielki fragment papirusu z tekstem zapisanym w języku koptyjskim, datowany na IV-IX wiek, który zawiera kilka urwanych zdań, w jednym z nich Jezus nazywa ją swoją żoną, a potem mówi o tym, że Maria może stać się jego uczniem.

4. Maria Magdalena - to imię coś znaczy

Pochodziła prawdopodobnie z miejscowości Magdala (hebr. migdal - twierdza, zamek, wieża), Maria Magdalena oznacza Marię z Magdali. W tamtych czasach zazwyczaj przy imieniu podawało się imię ojca, męża lub syna. Historycy wskazują więc, że oba imiona żeńskie mówią nam, że Maria Magdalena była kobietą żyjącą samotnie.

5. Pismo Święte mówi o niej (co najmniej) trzykrotnie

Oto cytaty, które wprost odwołują się do postaci świętej:

"A było z Nim Dwunastu oraz kilka kobiet, które uwolnił od złych duchów i od słabości: Maria, zwana Magdaleną, którą opuściło siedem złych duchów" (Łk 8, 1-2).

"Po swym zmartwychwstaniu, wczesnym rankiem w pierwszy dzień tygodnia, Jezus ukazał się najpierw Marii Magdalenie, z której wyrzucił siedem złych duchów. Ona poszła i oznajmiła to tym, którzy byli z Nim, pogrążonym w smutku i płaczącym. Ci jednak słysząc, że żyje i że ona Go widziała, nie chcieli wierzyć" (Mk 16, 9-11).

"A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena" (J 19, 25).

Oprócz tego, bardzo często identyfikowano z Marią Magdaleną postacie z dwóch poniższych cytatów:

"Maria zaś wzięła funt szlachetnego i drogocennego olejku nardowego i namaściła Jezusowi nogi, a włosami swymi je otarła" (J 12, 3).

"W dalszej ich podróży przyszedł do jednej wsi. Tam pewna niewiasta, imieniem Marta, przyjęła Go do swego domu. Miała ona siostrę, imieniem Maria, która siadła u nóg Pana i przysłuchiwała się Jego mowie" (Łk 10, 38-39).

6. Malarze uwielbiali zajmować się tematami z nią związanymi

Przedstawiana jest według tradycji, która utożsamiła ją z innymi Mariami - w długiej szacie z nakrytą głową, w bogatym stroju lub jak pokutnica, której ciało osłaniają długie włosy.

7. Czy była prostytutką? Nie do końca

Czasami utożsamiano Marię Magdalenę z jawnogrzesznicą. To przekonanie panuje do dzisiaj. Jednym z powodów jest dopatrywanie się w siedmiu nieczystych duchach problemów z rozwiązłością i niepohamowanym popędem seksualnym.

Bardzo często mylono ją również z inną kobietą w Piśmie Świętym przyłapaną na cudzołóstwie. Wielu biblistów wskazuje jednak, że to utożsamienie nie ma oparcia w Piśmie Świętym.

8. Maria Magdalena finansowała działalność Jezusa

"Następnie wędrował przez miasta i wsie, nauczając i głosząc Ewangelię o królestwie Bożym. A było z Nim Dwunastu oraz kilka kobiet, które uwolnił od złych duchów i od słabości: Maria, zwana Magdaleną, którą opuściło siedem złych duchów; Joanna, żona Chuzy, zarządcy u Heroda; Zuzanna i wiele innych, które im usługiwały ze swego mienia." (Łk 8, 1-3)

Ewangelia wyraźnie wspomina o tym, że Maria Magdalena była jedną z kobiet, która finansowała działalność Jezusa, aczkolwiek nie podaje informacji o tym, skąd miała na to pieniądze.

9. Magdala istnieje do dziś

Magdala to miejscowość w Izraelu położona niedaleko Tyberiady na zachodnim brzegu jeziora Genezaret. W starożytności miasto było ważnym ośrodkiem rybackim. Podobno istniał tam również kościół, który wybudowano na miejscu domu Marii Magdaleny.

Dzisiaj w okolicy jest jedynie mała wioska żydowska, a sam teren kościoła w Magdali należy do zakonu Franciszkanów. Przejeżdżając na rowerze lub autem wokół jeziora Galilejskiego, warto się zatrzymać tam na kilka chwil.

10. Maria Magdalena patronuje wielu sprawom

Maria Magdalena patronuje zakonom kobiecym w Prowansji, Sycylii i Neapolu. Jest również patronką magdalenek, kobiet szczerze pokutujących, uczniów, studentów, dzieci mających trudności z chodzeniem, ogrodników i więźniów.