Michalici

Remont wewnątrz kościoła

02-11-2020

facebook twitter
Już będzie można ponownie wchodzić do kościoła w Górkach

Na początku lipca 2020 roku rozpoczęły się prace budowlane wewnątrz kościoła. Wyniesiono najpierw wszystkie ławki na plac fatimski i wszystkie przedmioty, które były wyposarzeniem wnętrza świątyni.

Ze starej części kościoła pozostało przede wszystkim prezbiterium, na którym zainstalowane były marmurowe, najważniejsze w każdej świątyni elementy: ołtarz i ambona. Przeniesione zostały na ołtarz fatimski i odtąd stanowią już stały element ołtarza fatimskiego, w miejsce drewnianego ołtarza i ambony. Prezbiterium, podobnie jak wcześniej inne części kościoła, zostało skute niemal do samego poziomu posadzki znajdującej się w pozostałej części kościoła. 

W nawie bocznej kościoła, po prawej stronie, wchodząc do kościoła, najpierw skuto tymczasową posadzkę, a potem wylano nową nawierzchnię z betonu. W zakrystii powiększono cztery otwory na okna, podobne do zainstalowanych na pierwszym piętrze do sal na spotkania duszpasterskie. Wcześniej zamontowane okna były typowo prostokątne. Nowe natomiast okna posiadają w górnej swej części zaokrąglenie. Stąd, by nie różniły się od pozostałych, najpierw je zdemontowano, a potem otwory przygotowano pod właściwe okna.

W zakrystii zburzone zostały ściany i strop starej zakrystii. Po wyburzeniu ścian i skuciu posadzki, zakrystia zyskała na wielkości i w przyszłości będzie dobrym miejscem do przygotowań nawet na większe uroczystości. Mało dostrzegalne prace są najbardziej czasochłonne. Tak było przede wszystkim z instalowaniem nowego okablowania prądu, które wymagały dużej pracy elektryków.

Wszystkie prace przygotowawcze zmierzały jednak do tego, aby w odpowiednim momencie móc położyć styropian i folię pod ogrzewanie podłogowe. W układaniu styropianu brali udział parafianie, a nawet ksiądz Marek. Jednak układanie już ogrzewania zajęli się panowie, którzy fachowo tym się zajmują. Ułożono około 5 kilometrów rurek na całej powierzchni kościoła. A ułożono ogrzewanie w nawie głównej, nawach bocznych, prezbiterium (bez schodów), w zakrystii, na chórze i dwóch pomieszczeniach pod chórem. Oczywiście zainstalowano także ogrzewanie w przedsionku kościoła. To nie jest końcowy etap prac wewnątrz kościoła. Następny artykuł przedstawia końcową pracę w tym roku wewnątrz świątyni.