Michalici

Pierwsza Komunia Święta

14-05-2021

facebook twitter
W niedzielę, 9 maja, dzieci z klas trzecich przyjęły Pierwszą Komunię Świętą

W minioną niedzielę, 9 maja o godzinie 10.00, trzydzieścioro dzieci przystąpiło po raz pierwszy do Komunii Świętej w naszej parafii w Górkach. Przygotowania trwały przez cały rok szkolny. Począwszy od września ubiegłego roku dzieci wraz z rodzicami uczestniczyły w spotkaniach comiesięcznych, przerywanych ograniczeniami z powodu Covid 19. Jednak dzieci stale przygotowywały się przez katechezę, naukę tzw. małego katechizmu, naukę podstawowych modlitw do spotkania z Panem obecnym w Białym Chlebie, choć ukrytym dla oczu człowieka. Najpierw ich serca zostały oczyszczone w piewszej spowiedzi 8 maja, w przeddzień Pierwszej Komunii Świętej. Ich czyste dusze zapewne wielce radują serce Boga.

W książce pt. "Czas dobiega końca" można przeczytać: "Na wiosnę 1932 roku miałam piękną wizję, ukazującą mi obraz globu wznoszonego rękoma małych dzieci w białych szatach, takich jak do Komunii świętej. Modlitwa dzieci będzie skuteczna i uratuje świat od zguby. Papież słusznie więc polecił sprawę pokoju na świecie modlitwom dzieci". Kościół począwszy od papieża Piusa X, z wielkim zaangażowniem zwracał uwagę na wczesne przystępowanie dzieci do Pierwszej Komunii Świętej i częste jej przyjmowanie w codziennym życiu, zarówno przez dzieci jak przez dorosłych. Stąd dzieci pierwszokomunijne przystępują przez dziewięć pierwszych piątków miesiąca po Pierwszej Komunii Świętej do spowiedzi i Komunii świętej, by wynagradzać Najświętszemu Sercu Bożemu za grzechy dorosłych.

W dniu przystępowania dzieci do Pierwszej Komunii Świętej, już nawet słoneczna pogoda i ciepłe powietrze mówiły o sprzyjaniu dzieciom w tym wydarzeniu. Podobnie wierni przyjęli do wiadomości, aby nie wchodzić do świątyni, by nie tworzyć zbyt dużego zatłoczenia wewnątrz kościoła. Wielu uczestniczyło w Mszy Świętej na zewnątrz świątyni. Dzieci natomiast z zaangażowaniem uczestniczyły w Mszy Świętej, wypełniając powierzone im role w czynnym zangażowaniu i upiększaniu liturgii, w której byli głównymi uczestnikami. Większość dzieci czekały dziewięć, a niektóre dzieci dziesięć lat na przyjęcie Komunii świętej. Dzieci w trzecich klasach już są bardziej świadome, że przystępują do Stołu Pańskiego, gdzie Chlebem jest sam Bóg, Jezus Chrystus. Przedłużeniem Pierwszej Komunii Świętej jest Biały Tydzień. Dzieci już swobodnie, ale ze skupieniem codziennie, przez tydzień, uczestniczą we Mszy świętej i nabożeństwie majowym, by dziękować Panu Jezusowi za dar Pierwszej Komunii Świętej.