Michalici

Pierwsza Komunia Święta

15-06-2020

facebook twitter
14 czerwca, prawie miesiąc po planowanej, odbyła się Pierwsza Komunia Święta w Górkach

Gdy w Kościele przeżywamy oktawę Bożego Ciała, w czasie której oddajemy cześć Panu Jezusowi w Eucharystii, dzieci z klasy trzeciej, 14 czerwca przystąpiły w naszej parafii do I Komunii Świętej.   

Po rocznym przygotowaniu, w czasie którego poznawaliśmy modlitwy, katechizm, pieśni. Po tygodniu prób liturgii, jak również po dniu pierwszej spowiedzi świętej, w końcu nadszedł ten dzień upragniony, w którym 24 dzieci mogło do swoich czystych serc po raz pierwszy w swoim życiu przyjąć Pana Jezusa w Komunii świętej.

Należy zauważyć, że Pan Jezus po raz pierwszy przyszedł do serc dzieci już w sakramencie chrztu, teraz spotkanie z Nim przybiera nową postać. Nowość, jaką wnoszą w życie człowieka sakramenty pokuty i przyjmowanie Komunii świętej jest wielka. Każdy z tych sakramentów ma wyjątkowe znaczenie w duchowym rozwoju człowieka. Nie od nich jednak rozpoczyna się życie chrześcijańskie, lecz właśnie od chrztu. W sakramentach przyjętych po chrzcie Chrystus przychodzi, aby rozwijać i pogłębiać to, co jest w człowieku od chwili narodzin do życia Bożego. W tej perspektywie należy ukazywać pierwszą spowiedź i Komunię świętą.  

Po przyjęciu Pierwszej Komunii świętej dzieci przeżywają Biały Tydzień. Codziennie uczestniczą we Mszy świętej w swoich pierwszokomunijnych strojach. Jest to szczególne wydarzenie o charakterze mistagogicznym. Dzieci są bowiem wprowadzane w świat Eucharystii nie tylko poprzez nauczanie, lecz poprzez uczestnictwo.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu dzieci do I Komunii świętej. Rodzicom za przykład życia chrześcijańskiego i świadectwo wiary oraz księżom i nauczycielom za dobrą współpracę i życzliwość. Całoroczne i bezpośrednie przygotowanie dzieci do pierwszej Komunii Świętej prowadził ksiądz Jakub Kasprzycki. Poniżej zamieszczamy niektóre zdjęcia udostępnione przez Profesjonalne Studio Fotografii Cyfrowej - Piotr Wojciechowski z Garwolina, którzy wykonywali wszystkie zdjęcia dzieci pierwszokomunijnych.

ks. Jakub Kasprzycki