Michalici

Pierwsza Komunia

12-05-2024

facebook twitter
Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego i Uroczystość Pierwszej Komunii świętej. Wielki dzień dla dzieci, rodziców i parafii. Po raz pierwszy przyjęło Pana Jezusa 38 dzieci.

To niezwykłe wydarzenie miało miejsce 12 maja 2024 roku w kościele sanktuaryjnym w Górkach o godz. 10.00. Dzieci dobrze przygotowane przez ks. Dariusza, pięknie ubranę, trochę zestresowane tym niezwykłym wydarzeniem zostały przez ks. proboszcza wprowadzone do kościoła. Dzieci dobrze wiedzą, że to jest ich uroczystość, że oczy wszystkich są na nich zwrócone. Zaproszeni goście, przygotowane w domu przyjęcie. Wszystko to trochę ich stresuje. Jednak zachowały się bardzo dobrze. Wiersze, modlitwy pięknie recytowały. Poprawnie śpiewały, tak że pani Maria była zadowolona. Również, nie mniej niż dzieci, przejęci byli rodzice. Widać to było na zakończenie Mszy św., kiedy szczerze dziękowali, ks. proboszczowi, ks. Dariuszowi, nauczycielom za przygotowanie ich dzieci i za dzisiejszą uroczystość. Należy też podziękować Panu Jezzusowi za piękną, słoneczną, bezchmurną pogodę. Dzieci nie mdlały z upału ani nie marzły z zimna. Pogoda w sam raz.
Powszechnie mówimy: dzieci przystąpiły do pierwszej Komunii. Słowo „świętej” możemy usłyszeć tylko w kościele od katechety. Między sobą mówimy: „mamy pierwszą Komunię”, „moja córka/syn przystępuje (idzie) do pierwszej Komunii”. Tak naprawdę to: „przyjmuje Pana Jezusa po raz pierwszy” obecnego w pod postacią chleba. „Komunia” znaczy: wspólnota, zjednoczenie. A więc dzieci po raz pierwszy jednoczą się w ten sposób z Panem Jezusem. Przyjmują Go (sakramentalnie) do swojego serca. Oby ta KOMUNIA z Jezusem (i z bliźnimi) pogłebiała się w dzieciach „komunijnych” i w nas za każdym razem, gdy przyjmujemy Go pod postacią chleba.