Michalici

Odpust w sanktuarium

26-09-2024

facebook twitter
Imię MICHAŁ znaczy dosłownie KTÓŻ JAK BÓG. To imię wyraża samą istotę Księcia/Wodza duchów niebieskich. Wzywajmy Jego pomocy. Jest niezawodny.

 

Napisał kiedyś Walt Whitman:

 „Majestat widzialnego świata olśniewa mnie – majestat światła, nieba, gwiazd,

Majestat ziemi, majestat trwałej przestrzeni i czasu...

Słyszę i dostrzegam Boga w każdej rzeczy...

Listy wysłane przez Boga znajduję leżące na ulicy

i każdy podpisany jest Bożym imieniem”.

Bożym listem wysłanym dziś do nas jest niewątpliwie św. Michał Archanioł. Albowiem do natury aniołów należy bycie posłanym. Istnieją dla posłania.

Św. Michał jako „list” wysłany przez Boga wzywa nas do walki o Boga i człowieka, tj. do stawiania Boga na pierwszym miejscu i do obrony człowieka.

Walka o Boga i człowieka rozpoczęta przez św. Michała i jego aniołów już w raju, trwać będzie do końca świata. Jest to walka duchowa, walka umysłu i serca o pierwszeństwo Boga w życiu człowieka, o poszanowanie własnej i cudzej godności, godności dziecka Bożego, godności istoty rozumnej. W tę walkę każdy z nas musi się zaangażować. Neutralność jest niemożliwa. Duchy niebieskie, które sprzeciwiły się woli Bożej, stały się duchami złymi, a te, które pozostały przy Bogu, będą już na zawsze duchami dobrymi. Ostatecznie wszystko sprowadza się do tych dwóch kategorii: dobra i zła.

Św. Michał jako pierwszy zwycięzca nad szatanem stoi przy nas, pomaga wypełniać wolę Bożą, czyli broni nas przed złem, przed demonami – szatanami i demonami - wadami.  Być może, nagromadziło się w nas sporo demonów. Demony pychy, zazdrości, chciwości, zmysłowości, wygodnictwa odwracają nas od Boga i usposabiają wrogo do bliźnich. Musimy koniecznie podjąć walkę z demonami, inaczej Bóg nigdy nie zajmie pierwszego miejsca w naszym życiu. W uroczystość św. Michała Archanioła odnawiamy w sobie zapał do walki ze złem, wiedząc że najmniejsze nawet zwycięstwo zawsze posiada wymiar uniwersalny, przynosi chwałę Bogu, odnawia oblicze ziemi i przybliża realizację słów Apokalipsy: „Teraz nastało zbawienie, potęga i królowanie Boga naszego...”

W sanktuarium po każdej Mszy św. odmawiamy modlitwę do św. Michała Archanioła: „Św. Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce …” Odmawiajmy ją także poza Mszą świętą. Z nim jesteśmy nie do pokonania.

Pamiętajmy także, co powiedział św. Alfons Liguori: „nabożeństwo do św. Michała jest znakiem przeznaczenia do nieba”.

 

Centralna Msza św. odpustowa o godz. 12.00. Po czym procesja eucharystyczna po placu fatimskim.

 

Zapraszamy !