Michalici

Królestwo moje nie jest z tego świata.

26-11-2024

facebook twitter
"Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom". Trudno nam zrozumieć tytuł "Chrystus Król", gdyż znamy tylko ziemskie królestwa i ziemskich, czasami okrutnych królów.

„Chrystus Wodzem, Chrystus Królem, Chrystus władcą nam”.

Zapowiedź Mesjasza – Króla. Prorok Zachariasz wołał: „Raduj się wielce, Córo Syjonu, wołaj radośnie Córo Jeruzalem! Oto twój Król idzie do ciebie, sprawiedliwy i zwycięski. Pokorny – jedzie na osiołku, na oślątku, źrebięciu oślicy” (Za 9,9n). Izajasz wyjaśniał, na czym będzie polegać królowanie Mesjasza. ... Sprawiedliwość będzie mu pasem na biodrach, a wierność przepasaniem lędźwi” (Iz 11,4-5). ...  „wyda swe życie na ofiarę za grzechy, […] usprawiedliwi wielu, ich nieprawości On sam dźwigać będzie” (Iz 53,10-11). Król oddaje życie za grzechy ludu.

Czy Ty jesteś Królem? Tak, ja jestem królem. „Dana Mi jest wszelka władza na niebie i na ziemi”. „Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec. Alfa i Omega”. „Do niego należy czas i wieczność. Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków”.  "Czy nie wiesz, że mam moc uwięzić Cię albo wypuścić"? "Nie miałbyś tej mocy, gdyby ci z góry nie była dana". On daje władzę i z niej rozlicza. On ustanawia niezmienne i wieczne prawa nad przestrzeganiem których czuwa. On wyznacza zadania człowiekowi i całym narodom.

Chrystus Wodzem, Królem, Władcą. Chrystus na tronie krzyża, w purpurze krwi i koronie z cierni zakrólował nad światem i nami - dziećmi światłości, obywatelami Jego królestwa. Odtąd nieustannie „sztandary Króla wznoszą się, Tajemny krzyża błyszczy tron”. Król królów, Pan panów, który delikatnie pobudza serce nie zadając ran, oświeca umysł bez zniewalania, nakłania wolę nie naruszając wolności. Szuka i zbiera ochotników. „Idzie Pan Jezus, ukryty Król Chwały, // Poddanych Sobie werbuje na ziemi, // Narodów szuka, co by Go kochały // I z Nim ścieżkami iść chciały Bożymi”./K.Z/ Wszechmocny Bóg, a zarazem człowiek. Najsprawiedliwszy i najmiłosierniejszy. Zdecydowany w wymaganiach, ale chętnie przebaczający. Łagodny, lecz stanowczy. Cierpliwy, czasami jednak karzący. Zabity i zmartwychwstały. „My nie czynimy Go królem. Zmartwychwstanie i wniebowstąpienie jest Jego intronizacją. My pragniemy przede wszystkim wyznać w sercu, że On jest Królem i Panem. Wierzymy, że takie wyznanie porządkuje nasze wnętrze, ale także pomaga nam uporządkować różne obszary naszego życia” (bp. Roman Pindel).  Za św. Franciszkiem Ksawerym powiedzmy Jezusowi: „Lecz jak Tyś mnie umiłował (tak ja będę usiłował) kochać Cię tylko dlatego, żeś Król i Bóg serca mego”.