Michalici

Komunikat Bpa Siedleckiego

30-05-2020

facebook twitter
Komunikat dotyczący uroczystości święceń biskupich Ks. Kanonika Grzegorza Suchodolskiego

Siedlce, dnia 30 maja 2020 r.

L. dz. 375/2020

 

Komunikat dotyczący uroczystości święceń biskupich

Ks. Kanonika Grzegorza Suchodolskiego

W związku ze zbliżającymi się święceniami biskupimi Ks. Kanonika Grzegorza Suchodolskiego, Kuria Diecezjalna Siedlecka podaje do wiadomości następujące informacje organizacyjne:

  1. Święcenia biskupa pomocniczego Ks. Kanonika Grzegorza Suchodolskiego odbędą się w poniedziałek, w święto NMP Matki Kościoła, 1 czerwca br. o godz. 11.00 w Katedrze Siedleckiej. Będą one transmitowane przez Telewizję TRWAM i Katolickie Radio Podlasie. Transmisja rozpocznie się o godz. 10.50.
  2. Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej będzie przewodniczył Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda. Wraz z Księdzem Biskupem, który będzie głównym szafarzem święceń oraz Biskupem Nominatem Grzegorzem, koncelebrować będą również biskupi współkonsekratorzy: Nuncjusz Apostolski w Polsce Arcybiskup Salvatore Pennacchio i Biskup Radomski Henryk Tomasik oraz biskupi goście. Do udziału w święceniach zostają zaproszeni kapłani z urzędów centralnych diecezji, księża dziekani, księża z rocznika święceń Biskupa Nominata, delegacje kapituł oraz inni księża. Wszyscy księża (poza przedstawicielami kapituł) zaproszeni są do koncelebry.
  3. Księża biskupi i księża koncelebransi ubierają się w szaty liturgiczne w Centrum Charytatywno-duszpasterskim (w wewnątrz i na zewnątrz w specjalnie przygotowanym namiocie), skąd wyruszy procesja liturgiczna do Katedry. Ornaty w złotym kolorze będą przygotowane dla wszystkich koncelebransów, prosimy jedynie księży o zabranie własnej alby.
  4. Ze względów organizacyjnych do Katedry będą mogły wejść – poza księżmi i osobami życia konsekrowanego – tylko osoby, które otrzymały zaproszenie imienne. Będzie też możliwość udziału w uroczystościach na zewnątrz Katedry.
  5. Przedstawiciele kapituł (po 3 kapłanów w strojach chórowych z każdej kapituły wyznaczeni przez prezpozytów) oraz delegaci ruchów i stowarzyszeń katolickich, zajmują miejsce przy bocznych ołtarzach po obu stronach Katedry.
  6. Rodzina Księdza Biskupa Grzegorza, osoby życia konsekrowanego oraz zaproszeni goście, proszeni są o zajęcie miejsc w wyznaczonych ławkach w nawie głównej Katedry.
  7. Księża, osoby życia konsekrowanego i zaproszone osoby świeckie mogą skorzystać z parkingu przy ul. Bpa Ignacego Świrskiego, naprzeciw Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. Na plac Kurii Diecezjalnej wjeżdżać mogą jedynie samochody księży biskupów.
  8. Po uroczystościach w Katedrze na placu kurialnym przewidziana jest agapa dla zaproszonych gości.
  9. Zgodnie z prośbą wyrażoną w Komunikacie Biskupa Siedleckiego, który został odczytany w kościołach diecezji w niedzielę 24 maja br., zachęcamy kapłanów i wszystkich wiernych świeckich do duchowego udziału w uroczystości święceń dzięki transmisji radiowej i telewizyjnej oraz do modlitwy w intencji nowego biskupa pomocniczego.

Ks. kan. dr Leszek Ostas

Wikariusz Generalny