Michalici

Komu potrzebne dożynki?

10-09-2024

facebook twitter
Od wielu już lat wrześniowe nabożeństwo fatimskie jest ubogacane dożynkami. Niekiedy są to dożynki powiatowe, innym razem parafialne.
  1. Przełom sierpnia i września to czas dożynkowy. Na Jasnej Górze już się odbyły z udziałem Prymasa Polski i Prezydenta RP. W Górkach uroczystości 7 września przewodniczył Przełożony Generalny, ks. Dariusz Wilk CSMA a władze samorządowe reprezentowała sama Pani Starosta Iwona Kurowska. Bowiem, nosiły one rangę dożynek powiatowych.
  2. Dzięki zaangażowaniu KGW z powiatu Garwolińskiego, a zwłaszcza z parafii Górki (Izdebnik), uroczystość wypadła znakomicie.  Powiat reprezentowały KGW:  Izdebno, Wola Rębkowska, Miętne, Pogorzelec, Przewóz („Przewozianki”), Trzcianka, Cyganówka i parafia Górki).
  3. Sobota należała do powiatu garwolińskiego a niedziela do miejscowej (góreckiej) parafii. Okazałe wieńce, przygotowane przez Izdebnik, Górki, Rudę Talubską, Feliksin, Talubę, Parcele Rębków, niesione w eucharystycznej procesji na zakończenie Mszy św. uwydatniły charakter uroczystości, znacznie ubogaciły i upiększyły to niecodzienne wydarzenie.

    Rolę gospodarza dożynek pełnił tym razem Izdebnik.  Uroczystości przewodniczył i kazanie okolicznościowe wygłosił ks. proboszcz  Antoni Tyniec CSMA.


    4. Komu potrzebne dożynki? Nam, spożywającym chleb powszedni i świąteczny. Chleb nie bierze się znikąd. Aby znalazł się na stole musi wydarzyć się wiele pozytywnych okoliczności, poczynając od odpowiedniej pogody. Dożynki przypominają nam o Bożym błogosławieństwie dla pracy rolnika. Jeśli Pan Bóg nie pobłogosławi, nie będzie chleba. Dożynki uwrażliwiają nas na otrzymywane dary od Boga, uczą wdzięczności i są jej wyrazem. Dożynki pomagają nam, jej uczestnikom, stawać się „dobrym jak chleb”.

Załączone zdjęcia ilustrują – choć nie w pełni – przebieg tegorocznych dożynek w sanktuarium.