Michalici

Jan Paweł II

22-10-2020

facebook twitter
22 października św. Jana Pawła II

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku, a zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Był to człowiek niezwykły, niosący wiarę, która nigdy go nie opuszczała nawet w najtrudniejszych momentach życia. Przyszedł on na świat w Wadowicach, tam uczęszczał do gimnazjum, a następnie udał się na studia do uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiował na wydziale Filozoficznym.

W 1942 roku podjął studia teologiczne w Krakowskim Metropolitarnym Seminarium Duchownym. W 1946 roku przyjął święcenia i został duszpasterzem. Następnie w 1958 roku został biskupem, a w 1964 roku arcybiskupem. W 1978 roku został wybrany Papieżem i przyjął imię Jan Paweł II. W 1981 roku miał miejsce zamach na jego życie. Został uratowany "przez Matkę Bożą Fatimską". Odwiedził wiele krajów jako następca św. Piotra. Odbył 104 pielgrzymki w tym 8 do Polski.

Ciekawe informacje o Janie Pawle II

 1. Karol Wojtyła był pierwszym papieżem nie Włochem od 1522 roku i pierwszym Polakiem sprawującym urząd Papieża.
 2. Papież odwiedził aż 132 kraje świata, 900 miejscowości i w drodze łącznie spędził ponad półtora roku.
 3. Jan Paweł II jako pierwszy odwiedził meczet, synagogę i kościół luterański.
 4. Papież czytał bez okularów, uprawiał takie sporty jak jazda na nartach i spływ kajakiem, uwielbiał wspinaczkę górską. 
 5. Był to pierwszy Papież, który wziął udział w koncercie rockowym, który miał miejsce w Bolonii.
 6. Papież niezwykle mocno kochał dzieci, zawsze chciał, aby te niewinne istoty miały godne i dobre życie.
 7. Był to pierwszy Papież, który napisał list do dzieci.
 8. Karol Wojtyła znał biegle aż 7 języków obcych: angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, rosyjski, łacina, ukraiński, czeski i węgierski.
 9. Jan Paweł II wprowadził Internet.
 10. Jan Paweł II zrezygnował z lektyki, na której dotąd noszono papieży.
 11. W pierwszym roku pontyfikatu, poprosił o wybudowanie basenu oraz renowację kortu tenisowego. 
 12. Karol Wojtyła był pierwszym Papieżem, który udzielał audiencji w mediach. Potem audiencje zostały przekształcone w konferencje prasowe.
 13. Czy wiesz, że Karol Wojtyła ledwie zdążył na konklawe, na którym wybrano go na papieża? Do kaplicy Sykstyńskiej wszedł jako ostatni, po zamknięciu bram.
 14. Jan Paweł II miał siostrę, lecz zmarła16 godzin po porodzie. 
 15. Matka Karola Wojtyły osierociła Karola, gdy miał 9 lat.
 16. Karol Wojtyła urodził się o tej samej godzinie, o której został wybrany na Papieża. 58 lat później został o tej samej godzinie wybrany na papieża.
 17. Karol Wojtyła nie dowiedział się o śmierci matki od ojca, lecz od nauczycielki. Jego tata był w bardzo złym stanie w chwili, kiedy mama zmarła.