Michalici

Fatima w Górkach

02-05-2021

facebook twitter
1 maja, w pierwszą sobotę maja, pierwsza Fatima w tym roku w Górkach

W tym roku czuwanie fatimskie rozpoczęło się pierwszego maja, w pierwszą sobotę miesiąca maja, miesiąca poświęconego Maryi. Od pewnego czasu przyjęło się, że pierwszą fatimę przygotowują strażacy z powiatu garwolińskiego, a to z powodu święta patrona strażaków świętego Floriana, którego za kilka dni - czwartego maja - będziemy wspominali. Na placu fatimskim, w alei prowadzącej do ołtarza fatimskiego, ustawiło się kilkanaście pocztów sztandarowych straży pożarnej z różnych miejscowości powiatu garwolińskiego. Cała liturgia Mszy świętej została przygotowana przez przedstawicieli straży pożarnej.

Nabożeństwu fatimskiemu przewodniczył Ojciec Generał Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła Dariusz Wilk. W słowie Bożym odniósł się do życia codziennego, w którym zawierzenie Maryi przynosi owocne życie. Kaznodzieja zwrocił uwagę na trędy współczesnej cywilizacji wpływające na myślenie i życie bez pogłębiania życia wiary w Boga. 

Zimna aura, istniejąca dalej emipidemia, wpłynęły na to, że w tym miesiącu na wspólnym czuwaniu zgromadziło się mniej wiernych, jak to bywało w poprzednie lata. Wielu gromadzi się na czuwaniu z Maryją, by wypraszać łaski dla bliskich ze swojej rodziny: zmiany życia, nawrócenia, wyjścia z alkoholizmu. Są też tacy, którzy od wielu lat przyjedżają, bo rozumieją potrzeby świata, żyjącego grzesznie. I w tym duchu, odpowiadając na wezwanie Pani z Fatimy, aby się modlić za grzeszników, czuwają, wypraszając zmiłowanie Boże dla całego świata.

Czuwania fatimskie w tym roku rozpoczynają się godzinę wcześniej. Zwykle główna Msza święta była sprawowana o godzinie 20.00. Od obecnego nabożeństwa czuwanie rozpoczyna się godzinę wcześniej. Cały program był następujący: 17.30 Różaniec, 18.00 Droga Krzyżowa w lesie, 19.00 Msza święta, a po Mszy świętej różaniec z rozważaniami i procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej stacjami Drogi Krzyżowej w lesie. Po tym głównym czuwaniu nastąpiło zakończenie czuwania dla większości pielgrzymów. O godznie 24.00 dla wytrwałych była Msza święta. Całość czuwania zwieńczyła Msza święta w niedzielę o godznie 12.00, po której odbyła się procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej i Najświętszym Sakramentem wokół placu fatimskiego oraz odśpiewanie Te Deum.