Michalici

Dożynki parafialne

07-09-2020

facebook twitter
Ziemia, zasiew i plony ziemi zależne od pracy człowieka "na dole" oraz nawodnienia i nasłonecznienia "z góry"

6 września, w pierwszą niedzielę września, na zakończenie nabożeństwa fatimskiego, o godzinie 12.00 sprawowana była Msza Święta dożynkowa parafii. Już wczoraj, na nabożeństwie fatimskim, mieszkańcy Rębkowa Parceli dziękowali Bogu za plony ziemi w tym roku otrzymane z pracy rąk ludzkich i Bożego zmiłowania.

Państwo Anna i Marek Żurawek byli odpowiedzialnymi za zorganizowanie dożynek. Już przy wejściu na plac fatimski możemy zauważyć pomysłowe, duże postaci Mai i Gucia zrobione ze zbitych bali słomy, które przypominają, jak to było każdego roku, o dożynkach parafialnych.

W przygotowanie dożynek włączyły się inne miejscowości naszej parafii. Wieńce dożynkowe przygotowali mieszkańcy Rudy Talubskiej, Górek z Kołem Gospodyń  Wiejskich, a wnoszone były na Mszę Świętą przez panie poszczególnych miejscowości. 

Mszy Świętej dożynkowej przewodniczył ksiądz Kazimierz Radzik, były proboszcz parafii w Górkach. W Słowie Bożym podkreślał wagę działania Bożego w pracy na roli, bez której nie byłoby odpowiednich plonów, oczekiwanych przez trudzących się na roli.

Rzeczywiście, gdy spojrzymy na ten sezon pracy rolniczej, zauważymy szczególne działanie Boga. Bowiem w maju zapowiadała się wielka susza na polach i klęska zbiorów polnych, ogrodniczych. Jednak nagle się wszystko zmieniło. Zaczęły się obfite opady deszczu, że z kolei zagrażało to nadmiarem wody gruntowej, a nawet pojawiały się podtopienia.

Podane informacje z ministerstwa rolnictwa wskazują na kilkunasto procentowy wzrost zbiorów zboża, w porównaniu do ubiegłego roku. I tak też zapowiadają się również zbiory owoców i warzyw.

Po Mszy Świętej wszyscy uczestnicy liturgii dziękowali Bogu za zachowanie od klęsk żywiołowych, biorąc udział w wystawieniu Najświętszego Sakramentu, a potem w procesji eucharystycznej wokół placu fatimskiego. Cała liturgia trwała dziewięćdziesiąt minut, ale już bez ulewnego deszczu, jaki towarzyszył dzień wcześniej, podczas nabożeństwa fatimskiego.