Czerwcowa Fatima
05-06-2021
Czuwanie fatimskie w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej Górkach z pszczelarzamiCzerwcowe, drugie czuwanie fatimskie w tym roku rozpoczęło się godzinę wcześniej, o godzinie 17.30 różańcem wewnątrz kościoła, który prowadził brat Marian. Po różańcu, o godzinie 18.00, wieni wyruszyli na Drogę Krzyżową w lesie.
Centralnym punktem spotkania z Matką Bożą Fatimską jest sprawowana Msza Święta, która jest zawsze centralnym wydarzeniem każedgo spotkania wspólnoty Kościoła. Zanim rozpoczęła się Msza Święta, nastąpiło poświęcenie kapliczki św. Ambrożego, patrona pszczelarzy, którzy w tym nabożeństwie fatimskim towarzyszyli czuwaniu fatimskiemu. Pszczelarze powiatu Garwolińskiego postanowili wybudować kapliczkę w kształcie ula, przypominającego dom i pracowitość, zarówno pszczół jak też pszczelarzy, troszczących się o sprzyjające warunki dla tych pracowitych owadów, bez których człowiek nie może funkcjonować.
Czuwaniu fatimskiemu przewodniczył ksiądz Kazimierz Radzik, który przez sześć lat był proboszczem parafii w Górkach od 1989 do 2004 roku. Obecnie jest proboszczem w parafii w Pewli Małej koło Żywca. W wygłoszonym Słowie Bożym podkreślił wiele zagrożeń współczesnego życia wierzących, ulegających powierzchownemu stylowi życia. Kaznodzieja wskazał na różaniec, zawierzenie się Maryi jako środki zadośćuczynienia za grzechy i trwanie przy Bogu.
Przy każdym fatimskim nabożeństwie zwieńczeniem jest różaniec wynagradzający i procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej stacjami Drogi Krzyżowej. Wierni od wielu lat przyjeżdżają z różnych stron, aby Pani Fatimskiej zawierzać własne troski, intencje, problemy. Mimo trwającej pandemii, wielu przyjechało, by wynagradzać za grzechy, prosić i błagać we własnych intencjach. Są też tacy czciciele Matki Bożej Fatimskiej, którzy przyjeżdżali do Górek przez kilakadziesiąt lat. Wśród nich był ksiądz Jan Grochowski, który obchodził 45 lecie święceń kapłańskich, były proboszcz parafii w Trąbkach i spowiednik od powstania nabożeństw fatimskich w Górkach. Niech Matka Boża Fatimska, której wiernie służył przez wiele lat, towarzyszy Jubilatowi tak jak on Jej służył jako szafarz Bożego Miłosierdzia.
Poświęcenie kapliczki św. Ambrożego - patrona pszczelarzy Powiatu Garwolińskiego
Procesja do ołtarza podczas nabożeństwa fatimskiego