Michalici

Boże Ciało w Górkach

13-06-2020

facebook twitter
Trochę inaczej niż zwykle. Procesja uczczenia Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w tym roku Drogą Krzyżową

W tym roku Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, potocznie zwana Bożym Ciałem, w wielu parafiach organizowana była odmiennie od poprzednich lat. W Górkach przez ostatnie lata procesja przechodziła ulicą Księdza Stanisław Pasionka w kierunku skrzyżowania, a potem powracała do kościoła. Ze względu na epidemię i wcześniejsze ograniczenia, procesja już wcześniej została zaplanowana tak, aby przechodziła najbliżej kościoła. Po Mszy Świętej o godzinie 10.00 wyruszyła procesja stacjami Drogi Krzyżowej znajdującej się w lesie. Zapewne jest to wymiar symbliczny. W wielkim poście nie mogli wierni uczestniczyć w Drodze Krzyżowej ze względu na epidemię, teraz wraz z Jezusem w Eucharystii przeszli śladami męki, śmierci, ale już ze zmartwychwstałym Panem, obecnym w Hostii.

Ale wróćmy najpierw do Mszy Świętej. 11 lipca na Mszy Świętej o godzinie 10.00 swoją uroczystość przeżywały dzieci z klas czwartych, obchodzące Pierwszą Rocznicę Komunii Świętej. Z tego względu, że biskup ordynariusz Kazimierz Gurda, w myśl zalecenia Ministerstwa Zdrowia, zezwolił na sprawowanie liturgii na zewnątrz, bez ograniczeń liczby uczestników, Msza Święta "rocznicowa" dzieci odbywała się, po raz pierwszy po trzech miesiącach, przy ołtarzu fatimskim.

Po Mszy Świętej niemal wszyscy uczestnicy liturgii wyruszyli w procesji Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Ołtarze przygotowali: pierwszy - Ruda Talubska, drugi - Izdebnik i Parcele Rębków, trzeci - Górki, Kolonia Górki i Żebrak, czwarty - Feliksin i Taluba. Należy tu podkreślić pomysłowość tworzących poszczególne ołtarze: przy pierwszym ołtarzu pięknie przygotowana postać Ducha Świętego i szpaler kwiatów; drugi ołtarz wskazywał na hostię i kielich oraz napis "Jam jest chleb życia"; trzeci ukazywał dwa serce: duże serce to zapewne Serce Jezusa i mniejsze symbolizujące serce człowieka; czwarty ołtarz tworzył ołtarz fatimski, gdzie przygotowujący ten ołtarz wstawili zielone brzózki jako wieczną i żywą zieleń, symbol wiecznego życia Boga i w Bogu. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w uczczenie Jezusa Eucharystycznego, przebywającego ciągle z nami i przychodzącego do każdego, kto pragnie Go przyjmować w Eucharystii.