Michalici

Dzień Strażaka w sanktuarium w Górkach i odsłonięcie pomnika św. Floriana

19-12-2019

facebook twitter
Pomnik patrona strażaków św. Floriana stanął na placu przed sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Górkach i został poświęcony w niedzielę, 6 maja br., przez pomocniczego biskupa diecezji siedleckiej Piotra Sawczuka.

Msza za strażaków

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. o godz. 15.00, sprawowaną przy ołtarzu fatimskim przez ks. bpa Piotra Sawczuka. W celebrze wzięli również udział księża z dekanatów garwolińskiego, osieckiego, żelechowskiego i łaskarzewskiego. W homilii ks. Biksup polecał strażaków i ich służbę wstawiennictwu Maryi, prosząc o Boże łaski dla nich. – Ratują ludzi z różnych zagrożeń, ratują też ich mienie. A my możemy liczyć na ich pomoc wtedy, gdy sami nie jesteśmy w stanie  sobie poradzić. Przekonujemy się nie raz, że strażacy w obliczu zagrożenia potrafią podjąć uporządkowane działania. Nie pozwalają, by sparaliżował ich strach. Dają nam swój czas, swoje siły, odkładają często na bok odpoczynek i osobiste sprawy po to, aby kiedy trzeba śpieszyć na ratunek – często z narażeniem życia – działają zgodnie z hasłem: Bogu na chwałę, ludziom na ratunek – mówił ks. Biskup.

Pomnik Patrona strażaków

Kolejna część uroczystości odbyła przed sanktuarium, blisko drogi przejazdowej, w miejscu które ks. proboszcz Czesław Knebel już nazwał skwerem św. Floriana. Tutaj bowiem stanął Pomnik Patrona strażaków.

Wysokość figury wraz z włócznią to 2 metry i 65 centymetrów. Odlew został wykonany z brązu i waży 420 kg. Cokół pod figurą i tablice wykonane zostały z czerwonego granitu Vanga, nawiązującego do czerwieni strażackiej. Na cokole widnieją między innymi: hasło „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”, napis oddający cześć strażakom, którzy zginęli, niosąc pomoc, a także informacja, że pomnik został ustawiony w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Po obu stronach pomnika znajdują się herby wszystkich samorządów z terenu powiatu garwolińskiego oraz wpisane pod nimi jednostki OSP. Autorem projektu i koordynatorem prac był Grzegorz Mikulski.

Odsłonięcie i poświęcenie

Po ustanowieniu się pocztów sztandarowych, dla podniesienia rangi uroczystości na maszt została wciągnięta flaga narodowa. Oficjalnego odsłonięcia pomnika św. Floriana dokonali: Antoni Tarczyński – prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Mazowieckiego, Waldemar Sabak – prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP, st. bryg. Krzysztof Tuszowski – komendant PSP w Garwolinie, biskup pomocniczy Piotr Sawczuk, Grzegorz Woźniak – poseł na Sejm RP, wicewojewoda Sylwester Dąbrowski i miejscowy proboszcz i kustosz sanktuarium ks. Czesław Knebel CSMA.

Po odsłonięciu Pomnik został poświęcony przez ks. Biskupa oraz zostały złożone kwiaty i wieńce.

Komitet Budowy Pomnika wręczył pamiątkowe figurki św. Floriana firmom i instytucjom, które wsparły to dzieło, a wojewoda mazowiecki przez swojego przedstawiciela wręczył podziękowania całemu Komitetowi Budowy Pomnika. Wojewoda mazowiecki wyróżnił również kilkunastu strażaków za ich szczególny wkład w działania Ochotniczych Straży Pożarnych. – Chciałbym wam podziękowa za to, co robicie. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale Ochotnicze Straże Pożarne wyjeżdżają kilka razy więcej niż Straże Państwowe. Ogólnie straże wyjeżdżają ponad pół miliona razy rocznie, czyli co minutę jakaś jednostka wyjeżdża do akcji. Za to wszystko, co czynicie dla innych  w różnych okolicznościach, narażając swoje zdrowie i życie, dziękuję wam – mówił wicewojewoda Sylwester Dąbrowski.

Podczas niedzielnych uroczystości srebrnym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” zostali wyróżnieni: ks. Edmund Szarek, ks. Czesław Knebel CSMA, ks. Kazimierz Momont oraz Grzegorz Zakrzewski, kapelmistrz Orkiestry Dętej z Trąbek, która uświetniła wczorajsze wydarzenie.

Zakończeniem uroczystości była defilada pocztów sztandarowych, oddziałów i pododdziałów Ochotniczych Straży Pożarnych wraz z orkiestrą.