Nawiedzenie figury św. Michała Archanioła w Górkach.

Jedni wyjeżdżają, po zakończonym roku szkolnym, na tzw. weekend, inni już na urlop wakacyjny, by pokrzepić siły, a w naszej parafii przedłużone świętowanie Bożego Ciała, peregrynacją figury św. Michała Archanioła z Góry Gargano.

W piątek 21 czerwca rozpoczęła się peregrynacja, już po raz drugi w naszym sanktuarium, wieczorną Mszą świętą. Staje się już pewną normą, że nawiedzenie św. Michała Archanioła w kopii figury z Gargano, gromadzi rzesze ludzi, szukających większej więzi z Bogiem, a nieraz większość z nich przybywa z poza parafii. Tak też było w Górkach. Nasz parafia liczy około tysiąc pięćset osób. Uczestnicy peregrynacji przyjechali z wielu miejscowości podwarszawskich, a także z samej stolicy Polski. Niektórzy to wielcy czciciele św. Michała Archanioła, którzy doświadczyli już od największego z Aniołów, szczególnych darów, a niektórzy zachwyceni Bogiem, wraz ze św. Michałem uwielbiają przede wszystkim Boga, zauroczeni postacią samego św. Michała Archanioła, jego zawołaniem „Któż jak Bóg!” oraz pragnieniem, by zło zostało pokonane mocą Księcia, a zwyciężyło dobro w duszach ludzkich.

W Górkach nieco nietypowe zjawisko zewnętrzne, towarzyszące nawiedzeniu figury św. Michała Archanioła. W niedzielę, jak zwykle bywa w każdą niedzielę wiosenno – letnią, Msze święte sprawowane są na zewnątrz kościoła, przy ołtarzu fatimskim. Figura św. Michała Archanioła została przeniesiona na zewnątrz i wystawiona dla uczczenia przed ołtarzem fatimskim. Dla wiernych odwiedzających sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej jest to stałą praktyką w okresie letnim. Ci, którzy przybyli ze względu na peregrynację, było miłym zaskoczeniem. Tym bardziej, że słoneczna pogoda wskazywała nie tylko na słońce, symbol Boga światłości, ale również na niebo, z którego przybywa św. Michał Archanioł z aniołami, wskazując swoim zawołaniem „Któż jak Bóg!” na źródło mocy i łaski, z którymi przybywa do oczekujących wiernych Bogu.

Prowadzący peregrynację ks. Rafał Szwajca, w głoszonym Słowie Bożym często odnosił się do wielu przykładów obecności Boga dzisiaj przez wstawiennictwo i posługę św. Michała Archanioła. Były to również przykłady z działania św. Michała Archanioła podczas już sześcioletniej peregrynacji w naszym kraju. Ks. Rafał przewodniczył i uczył wiernych pieśni do św. Michała Archanioła z akompaniamentem gitarowym. Wielu przyjmowało szkaplerz św. Michała Archanioła, nabywało pamiątki religijne poświęcone św. Michałowi Archaniołowi, co świadczy o poszerzonej świadomości ochrony przed złem tego wielkiego obrońcę człowieka.

Bóg zaplanował, że wśród stworzeń dwoma filarami wspomagającymi Boga, działającymi w świecie, największymi pośrednikami są: Matka Boża i św. Michał Archanioł. W rozbudowanym kościele w Górkach pierwszy, największy kult po Bogu, odbiera Matka Boża Fatimska, w figurze fatimskiej umieszczonej w prawej nawie. Ze względu na prowadzoną parafię przez Zgromadzenie św. Michała, ten wielki orędownik, św. Michała Archanioł, ma również duży kult wśród wiernych przybywających do tego sanktuarium. Stąd kopia figury św. Michała Archanioła z Gargano została umieszczona w lewej nawie kościoła. A im bardziej społeczeństwo polskie doświadcza zagrożeń płynących z najbliższego środowiska, tym bardziej docenia rolę św. Michała Archanioła w swoim życiu jako obrońcę, orędownika, pośrednika i przede wszystkim jako wielbiciela Boga.  
                                                                             Opracował Ks. Janusz Sahajko